Evropský trh s OZE začíná zaostávat za americkým

Mezinárodní energetická agentura vydala pravidelné hodnocení trhu s elektřinou z OZE, které obsahuje popis současného stavu i průběžně upravované výhledy do roku 2021. Nejcitovanější zprávou z publikace je informace o tom, že instalovaná kapacita výroben elektřiny z OZE v loňském roce převýšila kapacitu uhelných elektráren

Výhled do budoucna navazuje v podobně optimistickém duchu, alespoň co se týče globální situace, pro Evropu už je výhled o něco pochmurnější. Celková instalovaná kapacita OZE ve světě má do roku 2021 stoupnout o 42 % (tedy o 825 GW), což je o 13 % víc, než kolik agentura odhadovala v předešlém roce. Za neočekávaně příznivým vývojem stojí především Čína, USA, Indie a Mexiko. Všechny čtyři státy jsou podle Ernst&Young  na předních pozicích co do atraktivity pro investory do obnovitelných zdrojů. 

Ve Spojených státech má trh s obnovitelnou elektřinou růst téměř nejrychleji na světě (hned po Číně) a překonat tak v tempu rozvoje Evropskou unii. Je to díky prodloužení daňového zvýhodnění v kombinacemi s politikami jednotlivých států, které nařizují dodavatelům elektřiny nakupovat určité procento z obnovitelných zdrojů. V praxi na tom vydělávají zejména provozovatelé solárních a vnitrozemských větrných elektráren. USA a Kanada začaly také nedávno spolupracovat s Mexikem na jeho závazku vyrábět do roku 2025 polovinu energie z OZE. 

Naproti tomu Evropské unii agentura předpovídá podstatně pomalejší růst trhu než v předchozích letech, a to hlavně kvůli právní nejistotě ohledně způsobů, jak chce EU dosáhnout vytyčených klimatických cílů, a také kvůli měnícím se politikám jednotlivých členských států ve vztahu k OZE.  

 

Kristína Šabová, Frank Bold

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.