Přijít o dům a ještě zaplatit za jeho neoprávněné užívání? Ústavní soud naštěstí rozhodl jinak

Právě se nám podařilo úspěšně uzavřít přes 20 let trvající případ klienta, který byl podveden při koupi nemovitosti a následně hrozilo, že by měl ještě platit za její užívání. 

Náš klient koupil nemovitost, v níž zřídil truhlářskou dílnu s dvaceti zaměstnanci. V době koupě však nevěděl, že prodejce domu ve skutečnosti není jeho vlastníkem. To vyšlo najevo až po letech u soudu a náš klient (tehdy jím ovšem ještě nebyl) tím přišel jak o nemovitost, tak o 5 milionů, které za ni zaplatil.

Jak se to mohlo stát? Pravděpodobně šlo od začátku o zlý úmysl. Dům v předcházejících letech třikrát přešel z jednoho vlastnictví do druhého, přičemž všichni vlastníci byli společnosti s ručením omezeným a jedním a tímtéž jednatelem. Všechny kupní smlouvy byly právně vadné, a proto neplatné. Soud o tom rozhodl v roce 2008 a potvrdil, že podle práva dům stále patří firmě, která ho v rámci privatizace koupila od státu.

Zadání pro Frank Bold

Frank Bold Advokáti případ převzali v okamžiku, kdy se obě strany dostaly do sporu podruhé a věc doputovala až k Ústavnímu soudu. Jednatel podal na našeho klienta žalobu kvůli tomu, že nemovitost užíval i poté, co soud rozhodl, že není jejím vlastníkem. Požadovanou částku žalobce vyčíslil na půl druhého milionu korun. A soud mu dal za pravdu. Jak je to možné? Zjednodušeně řečeno, soud nepřihlížel k tomu, co se mezi oběma stranami událo předtím, a vycházel z jednoduché úvahy: kdo neoprávněně užívá cizí nemovitost, ten se bezdůvodně obohacuje. Naším úkolem bylo domoci se pro klienta alespoň toho, aby nemusel člověku, který ho připravil o jmění, platit ještě náhradu za bezdůvodné obohacení.

U Ústavního soudu

Naším hlavním argumentem byla skutečnost, že nižší soudy se v procesu opakovaně odmítaly zabývat otázkou tzv. dobrých mravů. Konkrétně zda neodporuje dobrým mravům uložit náhradu bezdůvodného obohacení člověku, který byl bez vlastního zavinění připraven o dům firmou, jež je personálně propojena s žalobcem a dokonce mu ještě pořád dluží odškodné. Ústavní soud tuto argumentaci uznal a vrátil případ zpět k soudu první instance. Pro našeho klienta to bylo velké vítězství. Stáli jsme však opět na začátku.

Mimosoudní dohoda

Po vítězství u Ústavního soudu jsme se rozhodli nečekat na výsledek nového posouzení nižšími soudy, a místo toho jsme oslovili protistranu s nabídkou dohody, která by všem zúčastněným ušetřila čas a náklady. Podařilo se nám vyjednat vícestranné narovnání, v němž se protistrana zavázala ke stažení žaloby a zaplacení finanční částky oproti určitým převodům pozemků a zániku věcných břemen. Klient se tak dočkal po více než 20 letech úspěšného rozuzlení.

 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.