Legislativa od expertů Frank Bold boduje v anketě Zákon roku

Hned dva zákony, na kterých pracovali a prosazovali je experti Frank Bold, uspěly v anketě Zákon roku. První místo získal nový stavební zákon, na němž se autorsky podíleli právníci Frank Bold Advokáti Pavel Černý a Petra Bouda a jehož cílem je zrychlit a zefektivnit výstavbu v Česku. Třetí místo má novela zákona o soudech zavádějící povinné online zveřejňování rozsudků, kterou připravovali a prosazovali odborníci Frank Bold v rámci Rekonstrukce státu.

„Dlouhodobě usilujeme o větší efektivitu a transparentnost veřejné správy v České republice. Oba zákony k tomu přispívají. V současném stavebním zákoně je úprava povolování staveb i ochrana veřejných zájmů a životního prostředí neefektivní, slabá a provází ji extrémně složitý proces, nemluvě o systémové podjatosti. Nový zákon toto vše i přes dílčí nedostatky řeší, jde o největší systémovou změnu ve státní správě za mnoho let. Online databáze rozsudků zase umožní lepší veřejnou kontrolu rozhodování soudů, sjednotí soudní praxi a v neposlední řadě by měla dlouhodobě zrychlit fungování soudnictví,” uvedl ředitel Frank Bold Pavel Franc.

Nový stavební zákon měl jako celek nabýt účinnosti od 1. července 2023. Nová vláda však předložila Poslanecké sněmovně návrh na jeho roční odklad, který má dát čas na přípravu věcných změn. Odkladovou novelu však provází kritika zejména pro její nepřehlednost a zmatek, který může vyvolat v rozhodování úřadů. Podobně vyvolává u expertů rozpaky obsah připravované věcné novely. Není jasné, jestli bude výsledek v kombinaci s tím, co by mělo zůstat z platného zákona zachováno, v praxi funkční.

Povinné online zveřejňování rozsudků postupně přichází do praxe. Ideální stav by měl nastat během několika let, až se databáze naplní. Bude pak dohledatelné, jak podobné spory rozhodují konkrétní soudci a jaké mívají argumenty. V praxi to využijí soudci, advokáti, ale samozřejmě i další organizace a veřejnost.

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.