Pražská metodika pro spoluúčast investorů platí rok. Zástupci samospráv představili první zkušenosti

Aktuální krizi bydlení dnes musí řešit celá řada českých měst a výjimkou není ani hlavní město Praha. Před rokem proto pražští zastupitelé schválili dokument, který má usnadnit novou výstavbu nastavením transparentních pravidel pro spolupráci mezi městem, městskými částmi a investory. Své zkušenosti s jednáním o konkrétním projektu představili zástupci městské části Praha 3 i magistrátu na prosincovém diskuzním setkání platformy Bold Future: Chytré město a investor v Praze.

Metodika umožňuje investorům a obci podílet se na rozvoji území hlavního města a zajistit dostatek škol, zeleně i dopravní infrastruktury pro nové a stávající obyvatele. Aby byla spolupráce všech zúčastněných stran efektivní, je nutné nejprve vědět, co městu, popřípadě konkrétní lokalitě chybí. Prvním krokem je proto sestavení potřeb území, na jehož základě vznikne finanční model projektu a následně i právně závazná smlouva. 

Během prvního roku platnosti metodiky uzavřela Praha dvě smlouvy o spolupráci v hodnotě téměř miliardy korun. Podle architekta Zdeňka Völfla z úseku pro oblast územního rozvoje a územního plánování magistrátu hlavního města Prahy je dokument důležitý především proto, že je Praha pro investory velmi atraktivní. „Příjmy obcí naprosto minimálně reflektují ekonomický rozvoj jejich území. A obzvlášť to platí, pokud mluvíme o stavebních investicích, které něco vyžadují od veřejného sektoru,” uvedl. Dokument tak může městu pomoci doplnit infrastrukturu či občanskou vybavenost v závislosti na velikosti projektu o statisíců korun až po desítky miliard.

Nákladové nádraží Žižkov: proměna po desítkách let díky spolupráci města, městské části a investorů

Lokalita bývalého nákladového nádraží Žižkov je významným pražským brownfieldem. Rozprostírá se na ploše 71 hektarů a zabírá desetinu plochy městské části Praha 3. Podle jejího místostarosty Pavla Dobeše probíhá debata o transformaci tohoto místa téměř dvacet let, během kterých docházelo k soubojům mezi hlavním městem a městskou částí. 

To se nyní mění díky metodice. „Pro nás je podstatné, že u projektů větších než 30 tisíc m2 je do jednání zapojen i magistrát hlavního města. Vítám to, protože to je i jeho závazek. Když jde o projekt, ke kterému se postaví infrastruktura třeba za deset let, je nutné mít dokument, který zajistí určitou míru vymahatelnosti,” uvedl.

Jednání o finální podobě tohoto projektu je komplikované kvůli velikosti území, nutné spolupráci městské částí s magistrátem i s šesti developery, kteří v areálu bývalého nákladového nádraží pozemky vlastní. Historická budova nádraží je navíc památka. „Její zahrnutí do projektu může mít pro Prahu 3 i hlavní město velký přínos. Současně to ale znamená problém, protože je to budova s vysokými budoucími náklady. Proto by se na plánu, co s budovou udělat, měl podílet i magistrát hlavního města,” dodal Dobeš.

Metodika je klíčem ke shodě. Nutná je profesionalizace obcí

Nyní probíhá diskuze o tom, jak první zkušenosti, které zástupci města, městských částí i investorů, za první rok platnosti metodiky získali, proměnit v její zlepšení. Podle advokáta Tomasze Heczka z kanceláře Frank Bold Advokáti, která se na vzniku pražské metodiky spolupodílela, je metodika klíčem k dosažení komerční dohody. 

„Důležité je také to, aby politici brali toto téma vážně a volili k němu systematický přístup, například s využití různých ekonomických analýz a manuálů pro výstavbu. To může jednání významně profesionalizovat. Ve středních a menších obcích, kam přichází velký investor, je zase vhodné říct si o profesionální pomoc – právníků, kteří pomůžou vést jednání a dosáhnout dohody nebo i různých svazů. Developer už jako profesionál přichází a je potřeba být mu partnerem,” dodal.

Pusťte si audiozáznamy

Stáhněte si na prezentace

Platforma Chytré město a investor

Cílem platformy Chytré město a investor je sdílení know-how a dobré praxe samospráv a investorů v oblasti aktuálních modelů spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem. Klademe důraz na zelená a úsporná řešení včetně decentralizované výroby energií, boření mýtů a vyvracení stereotypů. Usilujeme o propojování stakeholderů s cílem vzájemně pochopit potřeby a požadavky všech stran. Setkání v Praze bylo první ze série, následovat budou v první polovině příštího roku diskuze v Brně, Ostravě a znovu také v Praze.


Zvažujete smlouvy o spolupráci s investory?

Víme, že nová výstavba má smysl jen případě, že městu přináší nové příležitosti a nadměrně ho nezatěžuje. Na realizaci kvalitních a odpovědných projektů dlouhodobě spolupracujeme s městy i investory. Detailně známe jejich potřeby a víme, jak vést jednání.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.